W sobotę, 25 maja miał miejsce ostatni koncert z cyklu Muzyka Wielkich Miast, który jednocześnie był zakończeniem sezonu Koncertów rodzinnych MUZYKOTEKA 2023/2024! (GALERIA TUTAJ)

Młoda publiczność zgromadzona tego dnia w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza poznała muzyczną kulturę Węgier. Podczas koncertu Muzyka Wielkich Miast odwiedziliśmy Budapeszt – piękne miasto, które powstało z połączenia historycznej Budy i nowoczesnego Pesztu.

W pierwszej części koncertu  Orkiestra Filharmonii Poznańskiej prowadzona przez Szymona Naściszewskiego wykonała słynną Suitę taneczną Béli Bartóka. Kompozytor ten, a zarazem etnograf,  w swej twórczości dość często wykorzystywał elementy rodzimego folkloru. W sześcioczęściowej suicie, oprócz melodii węgierskich,  usłyszeć mogliśmy także motywy arabskie i rumuńskie.

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej fot. A. Hoffmann

W kolejnej odsłonie koncertu  solista, a zarazem koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej Marcin Herman brawurowo wykonał Melodie Cygańskie op. 20 Pablo Sarasatego. I choć kompozytor nie był Węgrem, to w jego utworze rozbrzmiewają liczne wpływy tej kultury, a sam utwór jest pięknym wspomnieniem z wizyty hiszpańskiego kompozytora w Budapeszcie.

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Marcin Herman fot. A. Hoffmann

Na koniec zabrzmiał słynny V Taniec węgierski Johannesa Brahmsa, który poderwał publiczność Koncertów rodzinnych.

Po ostatnim akordzie słuchacze nagrodzili wykonawców owacjami na stojąco!

W taki właśnie sposób zakończył się ten koncert, a kolejny dopiero 5 października. Wówczas zainaugurujemy nowy sezon, koncertem Muzyczne Igrzyska. 

Szczegółowy repertuar i terminarz pojawi się wkrótce na stronie internetowej oraz w naszych social mediach. Już teraz zapewniamy jednak, że podczas nadchodzącego sezonu, nie będziecie się nudzić! 😉

 

JUŻ TERAZ ZAREZERWUJ SWOJE MIEJSCE W FILHARMONII!

Zachęcamy do rezerwacji i zakupu karnetów na sobotnie Koncerty rodzinne – MUZYKOTEKA – organizowane przez Pro Sinfonikę – Filharmonię Poznańską w sezonie artystycznym 2024/2025!

 TUTAJ