Czy Rossini był kucharzem, skąd wzięło się określenie Symfonii Jowiszowej oraz czym jest muzyka ilustracyjna – na te inne pytania odpowiedzi szukali prowadzący sobotniego Koncertu Rodzinnego z cyklu MUZYKOTEKA – Marlena Gnatowicz i Tomasz Ilmer. (ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ)

W sobotnie przedpołudnie (13 kwietnia), w wypełnionej po brzegi Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  zgromadzili się młodzi melomani wraz z opiekunami. Był to bowiem kolejny Koncert Rodzinny organizowany przez Pro Sinfonikę – Filharmonię Poznańską.

Co ciekawe, tym razem Dyrekcja Filharmonii Poznańskiej powierzyła tworzenie programu koncertu publiczności!

O czym pisaliśmy TUTAJ

W wybranym drogą głosowania programie pojawiła się słynna Wiosna z Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego. Ten przykład muzyki ilustracyjnej zaprezentował koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej – Marcin Suszycki, porywając tym samym młodą publiczność w otchłań wiosennej przygody.

 

Koncertmistrz OFP Marcin Suszycki – fot. A.Hoffmann

Najsłynniejsza w dziejach Wiosna spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, a owacjom nie było końca!

Następnie na estradę weszli prowadzący, którzy racząc swoich gości anegdotami o kompozytorach oraz barwnym prowadzeniem zaprosili do wysłuchania kolejnych utworów. Kolejno zabrzmiała więc uwertura do opery „Sroka złodziejka” włoskiego kompozytora Gioacchino Rossiniego oraz Symfonia C-dur KV 551 Wolfganga Amadeusa Mozarta, powszechnie znana jako Jowiszowa.

 

Prowadzący koncert Marlena Gnatowicz i Tomasz Ilmer – fot. A. Hoffmann

Sobotni koncert zakończył się jednak mocnym akcentem. Tego dnia Orkiestra Filharmonii Poznańskiej ,prowadzona przez Jakuba Chrenowicza, zaprezentowała muzyczną burzę, czyli część czwartą VI Symfonii F-dur Pastoralnej Ludwiga van Beethovena.

Z racji tego, że był to Rodzinny Koncert Życzeń nie zabrakło życzeń kierowanych od młodej publiczności czy to w stronę rodziców, rodzeństwa, a także do Orkiestry (!).

Sobotni Koncert zakończył się owacją na stojąco, a my już nie możemy doczekać się następnego!

Ten już w kolejnym miesiącu, kiedy to w sobotę –  25 maja – wybierzemy się w muzyczną podróż do Budapesztu! Bądźcie wtedy razem z nami, a bilety na to wydarzenie kupicie poniżej!

KUP BILET