Klasycznym akcentem, w sobotę 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka, zakończyliśmy 51. Sezon artystyczny Pro Sinfoniki.
W gorące, czerwcowe przedpołudnie, w tłumnie wypełnionej Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się koncert z cyklu Muzykoteki Młodego Człowieka pt. „Mistrz i uczeń”. Ideą tego koncertu było przedstawienie najzdolniejszych uczniów z poznańskich szkół muzycznych przygotowanych przez swoich nauczycieli – tytułowych mistrzów. Z estrady Auli zabrzmiał Koncert skrzypcowy a-moll Antonio Vivaldiego, cz. I Allegro, w wykonaniu 12-letniej Karoliny Omelchenko, uczennicy Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Henryka Wieniawskiego, przygotowanej przez Ewę Suszycką.
(na fotografii 12 – letnia Karolina Omelchenko podczas wykonywania koncertu. Fot. A.Hoffmann)
Koncert wiolonczelowy a-moll Antonio Vivaldiego zaprezentował natomiast 9-letni uczeń POSM I st. im. T. Szeligowskiego, Piotr Guzowski z klasy Agnieszki Pawłowskiej. Finałowym akcentem spotkania było wykonanie przez 9-leniego Jana Malińskiego Koncertu skrzypcowego a-moll, zapewne nieco mniej znanego publiczności, belgijskiego skrzypka i kompozytora przełomu XIX i XXw. Jeana Babtiste’a Acoolay’a. Jan uczy się w POSM I st. im. H.Wieniawskiego pod czujnym okiem Sławomira Jarmołowicza.
(na scenie wykonawcy oklaskiwani przez publiczność Pro Sinfiniki)
Młodym wykonawcom, dla których sobotni koncert był debiutem przed tak liczną publicznością towarzyszyła Kameralna Orkiestra Smyczkowa Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu pod kierownictwem Marcina Suszyckiego. W wykonaniu podopiecznych koncertmistrza Filharmonii Poznańskiej mogliśmy usłyszeć słynne Divertimento D-dur cz. I – Allegro Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy „burzliwe” Lato z „Czterech Pór Roku” Antoniego Vivaldiego.
W trakcie koncertu ogłoszono również wyniki 51. Turnieju Pro Sinfoniki, który w tym roku, z racji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki zatytułowaliśmy „Drogi i dróżki Stanisława Moniuszki”.
Ze względu na wysoki poziom twórczy i odtwórczy tegorocznych zmagań, Jury turniejowe postanowiło przyznać trzy wyróżnienia ex aequo dla: Kolorowych Nutek z Przedszkola nr 30 „Mały Olimpijczyk” w Poznaniu, za barwne widowisko pt. „Dla dzieci okruszki muzyki Moniuszki”, dla Kolorowych Nutek z Przedszkola nr 22 „Chatka Puchatka” w Poznaniu, za turniejowe przedstawienie zatytułowane „Drogi i dróżki Stanisława Moniuszki” oraz dla Koła Młodych Melomanów Klasa muzyczna przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie za widowisko „Bardzo Straszny Dwór” w reżyserii Jadwigi Maćkowiak.
Podczas ośmiu muzycznych spotkań w 51. sezonie. gościliśmy wielu wspaniałych wykonawców, nie tylko z Polski. Byliśmy świadkami muzycznych rozpraw, barwnych widowisk, podróży za Ocean, wojskowej musztry czy baletu. Przed nami czas letniego odpoczynku. Życzymy Wam dobrej pogody, wspaniałych podróży i pięknych przeżyć! Mamy nadzieję, że spotkamy się razem w nowym sezonie, który rozpoczniemy dla Was, tradycyjnie w sobotę, w Auli UAM już 28 września 2019 roku.
Do zobaczenia!