W sobotę, 7 października o godzinie 11:00, zainaugurujemy nowy sezon Koncertów Rodzinnych MUZYKOTEKA. Koncert pt. VIVAT PROSINFONIKA! uświetni jubileusz 55 – lecia naszej działalności!

KUP BILET NA KONCERT bez konieczności wychodzenia z domu!

GWIAZDA NA JUBILEUSZ

Pierwszy koncert Pro Sinfoniki odbył się 4 października 1968 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pod hasłem Muzyka i wyobraźnia. To była sobota, a w koncercie wystąpiła wówczas Orkiestra Państwowej Filharmonii Poznańskiej pod batutą Stefana Marczaka, która wykonała Wariacje i fugę na temat Purcella Benjamina Brittena oraz Bolero Maurice Ravela. Młodzi melomani, którzy wypełnili tego dnia salę do ostatniego miejsca byli oczarowani miejscem, w którym się znaleźli, nierzadko pierwszy raz.

Jubileusz 55-lecia Pro Sinfoniki zainaugurujemy 7 października, o godzinie 11.00 Koncertem rodzinnym z cyklu MUZYKOTEKA.

W sobotnie przedpołudnie, na estradzie Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wystąpi wschodząca gwiazda światowej pianistyki – Yoav LEVANON!

Ten urodzony w Izraelu, zaledwie 19 letni pianista ma już w swoim dorobku liczne nagrania płytowe oraz koncerty w najsłynniejszych salach koncertowych.

Miał niespełna 4 lata, gdy po raz pierwszy pojawił się na estradzie. Wkrótce także wygrał swój pierwszy konkurs pianistyczny w Izraelu, a wieku lat 7 zadebiutował z Israel Chamber Orchestra.

Przez cały ten okres znajdował się pod czujną opieką najwybitniejszych nauczycieli i pianistów z Izraela oraz zagranicy.

W wieku 17 lat dokonał nagrań dla światowego giganta Warner Classics. Na swój debiut płytowy „A Monument for Beethoven” (Pomnik dla Beethovena) wybrał wymagający program składający się z utworów Liszta, Chopina, Mendelssohna i Schumanna.

 

(fot. https://www.yoavlevanon.com/)

 

Niespełna rok temu, podczas Europa Open Air  we Frankfurcie nad Menem, zagrał z kolei koncert plenerowy dla 25-tysięcznej publiczności. W jego wykonaniu oraz hr-Sinfonieorchester Frankfurt, pod batutą Alaina Altinoglu, zabrzmiał Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, który dzięki transmisji telewizyjnej obejrzało niemal pół miliona widzów!

Od tego momentu kariera młodego pianisty nabrała rozpędu. Tylko od sierpnia zagra on serie koncertów w Szwajcarii, Niemczech i Francji, a na początku października zawita do Poznania by zainaugurować  sezony koncertów w Filharmonii Poznańskiej (6 października) i Pro Sinfoniki (7 października).

Młodemu artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Szymona NAŚCISZEWSKIEGO.

(Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, fot. Piotr Skórnicki)

W programie koncertu, oprócz  XX Koncertu fortepianowego d-moll KV466 Wolfganga Amadeusa Mozarta, usłyszymy utwór zamówiony przez Filharmonię Poznańską na 55-lecie Pro Sinfoniki pt. Vivat Pro Sinfonika!  Kompozytorem utworu, którego prawykonanie odbędzie się podczas inauguracji sezonu jest słynny, polski kompozytor, Krzysztof Meyer.

 

Bilety na koncert dostępne są w kasie Filharmonii Poznańskiej od wtorku do piątku w godzinach 13:00 – 17:00 oraz bezpośrednio przed koncertem, a także  TUTAJ.