23 lutego, dział edukacji muzycznej Filharmonii Poznańskiej – Pro Sinfonika świętuje  swoje 55 urodziny!

Obecnie edukacja najmłodszych to punkt honoru każdej instytucji kulturalnej, ale nie zawsze tak było…

Dział edukacji muzycznej Filharmonii Poznańskiej wywodzi się z Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki Pro Sinfonika, który 23 lutego 1968 roku powołał ówczesny dyrektor Filharmonii Poznańskiej Alojzy Andrzej Łuczak.

Założeniem Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki Pro Sinfonika było – jak powiedzielibyśmy dzisiaj – kształtowanie kompetencji kulturowych polskiej młodzieży, poprzez regularne uczęszczanie na koncerty, ale również  – co było absolutnym fenomenem – samodzielne zgłębianie wiedzy o muzyce, organizowanie recitali, przedstawień słowno-muzycznych czy spotkań z muzykami w szkołach. Uczniowie zrzeszali się w szkolne koła i kluby, w których rozwijali swoje zainteresowania muzyczne. Miały one swoją strukturę tj. prezesa i określone założenia, których nadrzędnym celem było poznanie muzyki.

Olbrzymia w tym zasługa niezliczonego grona nauczycieli, którzy pomagali dzieciom i młodzieży rozwijać muzyczne pasje, będąc niestrudzonymi przewodnikami po świecie dźwięków.

Dla wielu osób szkolna Pro Sinfonika była początkiem trwającej całe życie przygodny z muzyką.

 

Czasy się zmieniają, dostęp do wszelkiej muzyki jest na kliknięcie, ale potrzeba uczestniczenia w kulturze „na żywo” bodaj większa niż ponad pół wieku temu.

 

Teraz – działająca pod skrzydłami Filharmonii Poznańskiej –  Pro Sinfonika, wygląda trochę inaczej. Nie ma szkolnych klubów i kół, ale nadal chętnie współpracujemy z przedszkolami i szkołami, do  których dojeżdża z koncertami (w najdalsze zakątki Wielkopolski) nasz MUZOMOBIL. Kolorowe koncerty zamieniliśmy na, rozpoznawalne w Poznaniu, Koncerty rodzinne, otwierając się na rodziny z dziećmi  zarówno te z najmłodszymi MUZYKOTECZA, jak i trochę starszymi MUZYKOTEKA.

Koncert Rodzinny MUZYKOTEKA „RYTM I MELODIA” fot. A. Hoffmann

 

Koncert Rodzinny MUZYKOTECZKA „Paczka w pointach” fot. A. Hoffmann

 

Pomimo zmian (i dobrych i złych) naszą niezmienną misją wciąż jest wzbudzanie pasji poznawania tej najbardziej fascynującej ze sztuk – MUZYKI.

 

23 lutego to data symboliczna. Wtedy bowiem oficjalnie ogłoszono program nowopowstałego Ruchu. Kilka miesięcy później, bo w sobotę, 4 października 1968 roku, w Auli UAM w Poznaniu, miała miejsce inauguracja koncertów Pro Sinfoniki.

W tym roku jubileuszowy koncert Pro Sinfoniki – Filharmonii Poznańskiej zaplanowany został na sobotę, 7 października, kiedy to wraz z naszą młodą publicznością zainaugurujemy kolejny sezon sobotnich koncertów, na który już teraz serdecznie Państwa oraz Państwa pociechy zapraszam.

 

Marlena Gnatowicz

kierownik Pro Sinfoniki – Filharmonii Poznańskiej