W sobotę, 2 kwietnia, podczas Koncertu Rodzinnego, gościliśmy w mieście Bacha i Mendelssohna – Lipsku.

Po dalekiej podróży do Rio de Janeiro , młodych słuchaczy wraz z rodzinami zaprosiliśmy w muzyczną podróż do Lipska – przepięknego miasta we wschodnich Niemczech, które przez wieki było ważnym ośrodkiem muzycznym. Dzisiaj, miasto to kojarzy się każdemu melomanowi z Janem Sebastianem Bachem i słusznie… lecz mieszkali tam i tworzyli również inni kompozytorzy, którzy żyli niespełna sto lat później: Feliks Mendelssohn, Klara i Robert Schumanowie oraz Ryszard Wagner.

Słuchaczy przywitali kierownik Pro Sinfoniki – Marlena Gnatowicz oraz Tomasz Ilmer, którzy ubrani w epokowe stroje, wprowadzili gości w tematykę sobotniego spotkania.

Na uczestników koncertu czekała niespodzianka! Tego dnia odbyła się premiera autorskiego filmu, w którym podążając śladami Jana Sebastiana, przybliżyliśmy nieco jego sylwetkę oraz miasto, w którym żył i pracował – Lipsk.

Goszcząc w Lipsku, nie mogło zabraknąć muzyki Bacha. W wykonaniu Kameralnej Orkiestry Smyczkowej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, zabrzmiał III Koncert Brandenburski G-Dur BWV1048 Jana Sebastiana Bacha. 

Następnie na scenie zaprezentowali się soliści  Orkiestry Filharmonii Poznańskiej (pod batutą maestro Jakuba Chrenowicza), wspomagając młodych kameralistów.  Muzycy, ubrani w kolorowe stroje, do których zdążyli już przyzwyczaić naszą publiczność, wykonali IV Symfonię A-dur op. 90  (Włoska) Feliksa Medelssohna-Bartholdy-ego. Inspirowana Italią kompozycja wniosła dużo słońca i radości do Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w ten niezwykle chłodny i wietrzny kwietniowy poranek.

Kolejny koncert już 28 maja, kiedy to zwieńczeniem naszych muzycznych podróży po wielkich miastach będzie wizyta w Nowym Jorku! Bilety na to wydarzenie dostępne są TUTAJ