2 października 2021 zainaugurowaliśmy 54. sezon Pro Sinfoniki – Filharmonii Poznańskiej. Młodych słuchaczy Koncertów rodzinnych zaprosiliśmy na muzyczną wyprawę do Skandynawii. Zawitaliśmy do Sztokholmu, Oslo i Bergen. Nie obyło się też  bez bajkowego Arendelle.

 

(Prowadzący koncert Tomasz Ilmer wita przybyłych gości i Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej) fot. A. Hoffmann

Sobotni koncert rozpoczął poemat symfoniczny Elfenspiel (Zabawy elfów) Franza Berwalda, który przeniósł nas do stolicy Szwecji. Młodzi melomani mieli też okazją poznać największy i najniżej brzmiący instrument orkiestry symfonicznej – tubę. Solista Orkiestry Filharmonii Poznańskiej Oleksandr Yushchuk zaprezentował Koncert na tubę i orkiestrę smyczkową norweskiego kompozytora Arilda Plau, a także opowiedział o tym osobliwym instrumencie.

 

(Solista Oleksandr Yushchuk, w towarzystwie prowadzących koncert: Marleny Gnatowicz i Tomasza Ilmera) fot. A. Hoffmann

Prezentując muzykę skandynawską nie mogliśmy pominąć głównego przedstawiciela norweskiej szkoły narodowej Edwarda Griega i słynnej muzyki z Peer Gynta, skomponowanej do dramatu Henryka Ibsena. Niezwykle ilustracyjne części suit Peer Gynt: Poranek, Taniec Anitry czy W grocie  Króla Gór przeniosły nas w bajkowy klimat.

Koncert inauguracyjny stał się również okazją do wyróżnienia Maestro Marka Pijarowskiego, który w tym roku świętuje 50-lecie pracy artystycznej. Od 2006 roku prof. Pijarowski poprowadził wiele koncertów dla młodych melomanów, za każdym razem wspierając nas w edukacyjnej misji, za co otrzymał z rąk Kierownik artystycznej, dr Marleny Gnatowicz, tytuł Przyjaciela Pro Sinfoniki.

(prof. Marek Pijarowski, podczas krótkiej przemowy, po otrzymaniu wyróżnienia z rąk dr Marleny Gnatowicz) fot. A. Hoffmann

Jak sam przyznał, podczas sobotniego koncertu –  wyraźnie wzruszony – Waszym Przyjacielem stałem się już od pierwszego koncertu! Pro Sinfonika to fenomen nie tylko na skalę Polską, ale też europejską! To niezwykła przyjemność koncertować dla tak młodej publiczności!

Maestro! Życzymy dalszych sukcesów i jeszcze wielu spotkań z młodymi słuchaczami!

 

A Was, drodzy Młodzi Melomani, zapraszamy na kolejne spotkanie w Auli Uniwersyteckiej! Już w  sobotę, 6 listopada,  zabierzemy Was w muzyczną podróż do Salzburga!