Rozpoczęły się wakacje! Za nami trudny, pracowity rok i równie trudny, aczkolwiek pełen atrakcji, 53. sezon Pro Sinfoniki – Filharmonii Poznańskiej!
A zatem – przeżyjmy to jeszcze raz!

Miniony sezon rozpoczęliśmy z radością i nadzieją, że najgorsze już za nami. Spotkaliśmy się z Wami, w Auli Uniwersyteckiej, w sobotę 3 października 2020, rozpoczynając tym samym nowy cykl pod hasłem „Muzyka Wielkich Miast”. Podążaliśmy paryskimi śladami Fryderyka Chopina, prezentując autorski materiał filmowy, a tego dnia, na estradzie wystąpiła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją prof. Marka Pijarowskiego, z Tomaszem Ritterem przy fortepianie.

(Inauguracja 53. Sezonu , Muzyka Wielkich Miast – Paryż, przy fortepianie Tomasz Ritter) fot. A. Hoffmann

 

Niestety na kolejny koncert z udziałem publiczności przyszło nam czekać długie pięć miesięcy, co w całej historii (przeszło 50-letniej) Pro Sinfoniki, nie zdarzyło się ani razu! W końcu, 13 marca 2021, zawitaliśmy do Pragi, w towarzystwie… muzyki Mozarta i Dvořaka. Wspomaganą przez solistów z grupy instrumentów dętych drewnianych i blaszanych Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, Kameralną Orkiestrą Smyczkową Poznańskiej Akademii Muzycznej poprowadził Jakub Chrenowicz.

(Muzyka Wielkich Miast – Praga, Kameralna Orkiestra Smyczkowa) fot. A. Hoffmann

 

Na finał sezonu planowana była podróż za Ocean, aż do Nowego Jorku. Ostatecznie, 29 maja, wylądowaliśmy w Moskwie, a wraz nami Kameralna Orkiestra Smyczkowa (KOS) pod kierownictwem artystycznym Marcina Suszyckiego oraz młody, świetnie zapowiadający się perkusista, Jakub Krawczyk, który tego dnia zaprezentował swoje umiejętności w grze na marimbie.

(Muzyka Wielkich Miast – Moskwa, Jakub Krawczyk i Kameralna Orkiestra Smyczkowa) fot. A. Hoffmann

 

Nowością, podczas koncertów otwartych, były programy koncertowe, opracowane w autorskiej koncepcji kodów QR, które – zeskanowane smartfonem – dostarczały wiele ciekawostek o miastach na trasie naszych muzycznych podróży.

Pozostałe 3 koncerty „Muzyki Wielkich Miast”, ze względu na pandemię i szereg obostrzeń, przygotowaliśmy w wersji online, prezentując je tym samym na naszym kanale YouTube.

W grudniu 2020, podróżując wirtualnie do Wiednia, gościliśmy znakomitego pianistę Martina Stadtfelda i Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod batutą Ariela Zuckermanna. W styczniu 2021 świętowaliśmy w Buenos Aires 100. rocznicę urodzin Astora Piazzolli z zespołem Quinteto Tango Nuevo Wiesława Prządki, a miesiąc później, kołysząc się w gondoli na Canale Grande w Wenecji, słuchaliśmy muzyki Antonia Vivaldiego i Arcangelo Corellego w wykonaniu zaprzyjaźnionej już z nami Kameralnej Orkiestry Smyczkowej oraz młodych solistów gitarzystów: Nikicy Polegubiča i Oskara Strukiela-Piotrowskiego.

(Realizacja koncertu internetowego Muzyka Wielkich Miast – Buenos Aires, styczeń 2021r.) fot. A. Hoffmann

 

W zakończonym już sezonie przygotowaliśmy dla Was trzy muzyczne prezenty: nastrojowy koncert na Boże Narodzenie Magia Świąt w wykonaniu Mai Kolanoś (vocal), Mateusza Walczaka (piano), Pawła Kosickiego (bas) i Piotra Jaraszkiewicza (perkusja), koncert na Dzień Dziecka Wyspy pełne dźwięków z udziałem Natalii Sobkowiak (prowadzenie, śpiew), Romana Mendeza (gitara), Pawła Głowackiego (ukulele) i Łukasza Jasiaka (perkusja). 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena świętowaliśmy z pianistą Martinem Stadtfeldem, który zagrał specjalnie dla nas fragment słynnej Sonaty nr 14, cis-moll op. 27, zwanej Księżycową.

Niestety, obostrzenia związane z pandemią, uniemożliwiły nam organizację koncertów w szkołach i przedszkolach – dlatego nasze działania ukierunkowaliśmy na cykl bezpłatnych audycji online #MUZONET.  Już 17 września 2020 zabrzmiała „Muzyka naszych sąsiadów” w wykonaniu waltornisty Pawła Szafrana oraz pianisty Piotra Żukowskiego. 1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, pianiści: Zofia Jamróz i Jacek Szwaj wystąpili w audycji „Z fortepianem w roli głównej” – klasycznie i jazzowo, a w listopadzie Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” przybliżył młodym słuchaczom muzykę i taniec „Rodem z Wielkopolski”. Jesienne koncerty MUZONETU przygotował i poprowadził Piotr Należyty.

Internetowy cykl  audycji zakończył się w maju tego roku, koncertem zrealizowanym w pięknym wnętrzu Kapitularza kościoła farnego w Poznaniu „Dworski bal u króla Ludwika” z udziałem Katarzyny Cendlak – skrzypaczki, grającej na flauto traverso Olgi Musiał Kurzawskiej i Dagmary Tyrchy na klawesynie. O muzyce francuskiej epoki Króla Słońce opowiadali Marlena Gnatowicz i Tomasz Ilmer, którzy byli również gospodarzami całego cyklu Muzykoteki Młodego Człowieka – Muzyka Wielkich Miast.

W trakcie sezonu, 29 kwietnia, przypadła 10. rocznica śmierci Alojzego Andrzeja Łuczaka, założyciela i wieloletniego Prezesa Pro Sinfoniki. Tego dnia, złożyliśmy kwiaty na grobie jej twórcy, a w kościele pw. Wszystkich Świętych na poznańskiej Grobli, odbyła się Msza Św., którą sprawował wychowanek Pro Sinfoniki ks. Marcin Budziński. Skromne, pandemiczne obchody zakończył koncert kameralny Alojzy Andrzej Łuczak in memoriam przygotowany przez Towarzystwo Miłośników Pro Sinfoniki.

Na koniec, powróćmy jeszcze do ostatniego koncertu „Muzyki Wielkich Miast”, do Moskwy. Zwieńczeniem koncertu, było bowiem ogłoszenie wyników konkursu muzycznego. Wzięli w nim udział uczniowie z Zespołu Szkół w Krośnie im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich pod czujną opieką Pani Małgorzaty Kulikowskiej. „Zaprzyjaźnij się z Mozartem” – nad którym objęliśmy honorowy patronat, polegał na przygotowaniu przez dzieci autorskich prezentacji o kompozytorze, w formie lapbooka.  Nadesłano do nas kilkadziesiąt prac, ale tak jak to w przypadku konkursów bywa, mogliśmy wyróżnić tylko kilka z nich. I tak, czworo wyróżnionych (dwa, trzecie miejsca ex-aequo) odebrała podczas koncertu nagrody i dyplomy , a dla pozostałych uczestników przygotowaliśmy drobne upominki.  Wszystkim uczestnikom raz jeszcze gratulujemy!

(Młodzi laureaci konkursu „Zaprzyjaźnij się z  Mozartem” podczas wręczenia nagród) fot. A. Hoffmann

 

Tak zakończył się ten sezon. Dziękujemy, że byliście z nami, że nie tylko słuchaliście, ale podejmowaliście własne działania! Życzymy Wam udanych wakacji i mówimy do zobaczenia!