Dokładnie 50 lat temu, 23 lutego 1968 roku, z inicjatywy Alojzego Andrzeja Łuczaka powstał Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki Pro Sinfonika.

Alojzy Andrzej Łuczak zapytany w 2001 roku przez młodzież o początki Pro Sinfoniki przyznał:

„Nie da się zdefiniować, jak powstała Pro Sinfonika. Powstała, gdy doszedłem do wniosku, że młodzież polska nie ma szansy europeizacji swoich zachowań, swojej kultury, że to co my reprezentujemy, jest niewiele warte, że trzeba nas wprowadzić w wyższe sfery kultury, bo kultura decyduje o wszystkim. Zapamiętajcie sobie: światem włada cywilizacja, cywilizacją kultura, a kulturą włada muzyka. (…) Ja pragnę, aby młodzież polska mogła zasiąść razem z Niemcami, Francuzami i kiedy oni zaczną rozmawiać o muzyce, słuchać muzyki, powinna przyłączyć się do nich, a nie siedzieć niemo” .

W 1968 roku Alojzy Andrzej Łuczak powołał Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki „Pro Sinfonika”. Celem Ruchu było kształtowanie kompetencji kulturowych polskiej młodzieży.

23 lutego 1968 roku został ogłoszony program i cele Pro Sinfoniki, a pierwszy sezon działalności rozpoczął się  koncertem, 4 października 1968 roku.

Mija właśnie 50 lat od założenia Pro Sinfoniki, która – choć w zmienionej formie – nadal skupia dzieci i młodzież

Wspaniałą tradycją stały się już sobotnie koncerty z cyklu Muzykoteka Młodego Człowieka, które odbywają się raz w miesiącu w Auli Uniwersyteckiej. Najbliższy koncert Hop! W hip – hop!  już 17 marca o godzinie 11:00!

Nowością jest natomiast cykl spotkań dla najmłodszych słuchaczy (0-5 lat)  Muzykoteczka.

Ważną częścią w obecnej działalności Pro Sinfoniki stały się też koncerty z cyklu Muzomobil. Każdego dnia docieramy z muzyką do blisko 150 instytucji edukacyjnych na terenie województwa wielkopolskiego, z którymi stale współpracujemy (żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i średnie).

Przed nami ogrom pracy i wiele wspaniałych koncertów. Dużymi krokami zbliżają się również obchody 50- lecia , które planujemy na jesień bieżącego roku.

Z okazji 50. urodzin życzmy wszystkim przyjaciołom Pro Sinfoniki, naszym obecnym i przyszłym słuchaczom, a także sobie  aby hasło Andrzeja Alojzego Łuczaka „Pozwólcie muzyce wkroczyć do Waszych serc i umysłów  towarzyszyło nam wszystkim na każdym kroku!